Az jutott eszembe, ha egy szóval kellene jellemezni Drezdát, mi lenne az. És már több napja motoszkál a fejemben, úgyhogy azt hiszem ezt a szót választanám: megújulás.
Már első napon, amikor hivatalból hivatalba futkoztam, ez volt a benyomásom, de az elmúlt két nap városnézései csak megerősítették bennem a gondolatot. Mi az, amit a belvárosban láttam? Rengeteg új épület. Gondoltam is, miért nevezik Altstadtnak, mikor alig van műemlék. Aztán kicsit jobban körülnéztem, árnyaltabb lett ez a "rengeteg új épület". Most már inkább azt mondanám, rengeteg felújított épület.
Most, hogy igazából még nem ismerem a város történtetét, azt kb így jellemezném: voltak a dicső idők, királyok, szász fejedelmek építgették a várost, és az egyre nagyobb és szebb lett. Aztán jöttek az amerikai városrendezők (1945 februárjában bombázták a várost, ahogy elnézem nagyon durván), és kezdődhetett minden előlről. Néhány régi épület megmaradt, még több elpusztult. (Legalábbis a belvárosban, az Elba mentén állítólag nagyon sok szép kastély van, de ezeket még nem láttam.) A romok helyen megkezdődött az újjáépítés: egyrészt jópár épületet megpróbáltak helyreállítani, sok helyére újat építettek. Sokat a szocializmus. Igen nagy teljesítményeket értek el, csak csodálni tudom. Aztán jött egy újabb korszak, és most a szocializmus épületeit építik újjá, hatalmas lendülettel, és nagyon sok pénzt és energiát beleölve. Így aztán a város teljesen megújult, a belvárosban már szinte csak mesés műemlékeket, szépen felújított, így már esztétikusnak is nevezhető panelépületeket, és elég sok modern üvegpalotát látni. Azért a külvárosokban még akad bőven munka...
Ja és ami nagyon megfogott: a város nagyon szellős lett, az utcák tágasak, a közlekedés nem zsúfolt, sok a zöld felület, az épületek hiába magasak, nem nyomnak agyon. Többen mondják erre: van mit köszönni az amerikai városrendezőknek...
Néhány épületet külön is kiemelnék:
- Panelfelújítások: Ez rögtön nem is konkrét épület, jópár példáját látni. Persze tanult róla az ember, de élőben mégis más. Tényleg kiköltöztetik az egész épületet, többszáz lakást, és egyben újítják fel az egészet. Kívül, belül, alaprajzilag, hőszigetelésileg, gépészetileg, homlokzatilag, mindenhogyan. Több épületről már nehéz is lenne megmondani, hogy panel volt eredetileg. Na de majd erről is mutatok képeket.
- Kreuzkirche: ez a templom is kapott a bombázásból elég sokat, de rögtön a háború után elkezdték felújítani, és '55-re már el is készült.
- Frauenkirche: ez szerintem a legnagyobb csoda, amit ebben a témában mutatni tudok. nagyon csúnyán lebombázták, a linken látszik korabeli fotó, alig marad belőle két faldarab. Aztán komoly nemzetközi összefogással a '90-es években kezdték újjáépíteni, és néhány éve készültek el. Érdemes nézni a világos és a sötét kövek arányát, egészen megdöbbentő (a sötét, ami megmaradt). Belső fotóm sajnos nincs, drága volt a belépő... De lesz majd az is, ígérem!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.